Wynajem

Znalezienie mieszkania do wynajęcia nie jest rzeczą łatwą i wymaga poświecenia dużej ilości czasu. Osoba szukająca lokalu musi być rozważna, ostrożna i mieć sprecyzowane wymagania. Zbytnia ufność, brak cierpliwości i chęć jak najszybszego dokonania transakcji mogą przynieść niemiłe konsekwencje, dlatego zastosuj się do poniższych rad.

Jeśli szukasz nieruchomości to skorzystaj z pomocy pośrednika, ponieważ:

 • wyselekcjonuje i sprawdzi za Ciebie aktualne oferty nieruchomości spełniające Twoje wymagania,
 • umówi na spotkanie z właścicielem na oglądanie lokalu,
 • udzieli on informacji odnośnie stanu prawnego danej nieruchomości,
 • doradzi sposoby rozwiązania różnych kwestii formalnych,
 • sprawdzi dokładnie stan nieruchomości,
 • pomoże ustalić cenę, wynajmu mieszkania, w tym wysokość kaucji, ponieważ zna lokalny rynek,
 • udzieli wsparcia przy spisaniu protokołu o stanie lokalu,
 • sprawdzi treść umowy na podstawie, której zostanie zawarta transakcja.

Opis najbardziej skomplikowanych i długotrwałych etapów kupna nieruchomości:

 1. Znalezienie ofert, których przeszukanie zajmuje dużo czasu. Należy wziąć pod uwagę, że część czasu traci się na oferty powtarzające się i nieaktualne. Skorzystaj z tego, że biura nieruchomości mają podpisane umowy z największymi portalami internetowymi
 2. Sprawdzenie mieszkania pod względem stanu i jego sytuacji prawnej. Lokale polecane przez pośredników są zawsze dokładnie skontrolowane.
 3. Spisanie z właścicielem mieszkania protokołu uwzględniającego obecny stan lokalu i sprzętów, które się w nim znajdują. W przyszłości, dzięki temu dokumentowi możemy uniknąć fałszywych oskarżeń o zniszczenie lub kradzież.
 4. Agent upewni się czy osoba chcąca wynająć nieruchomość naprawdę jest jej właścicielem, sprawdzi akt notarialny i księgę wieczystą. Pośrednik wie jak zachować się w sytuacji, kiedy osoba wynajmująca jest przedstawicielem właściciela lokalu.
 5. Zawarcie umowy. Dokładne określenie warunków obowiązującej umowy. Pośrednik podpowie Tobie o czym należy pamiętać podpisując umowę na czas nieokreślony, by okres wypowiedzenia był dla nas korzystny. Pomoc doradcy pozwoli uniknąć sytuacji nieoczekiwanej zmiany czynszu.