Katalog dobrych biur nieruchomości

Współpraca z pośrednikiem. Na czym polega umowa z biurem nieruchomości?

2012-08-28 15:26:04

agentWspółpraca z pośrednikiem nieruchomości

Kiedy zdecydujemy się nabyć nieruchomość na rynku wtórnym, najlepszym, najtańszym oraz  najmniej czaso- i pracochłonnym, rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doświadczonego pośrednika.

Dzięki pośrednictwu agencji nieruchomości zyskujemy:

 • dostęp do bogatej bazy ofert odpowiednich do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji,
 • cenny czas na samodzielne przeszukiwanie stron i portali ogłoszeniowych,
 • pomoc w otrzymaniu kredytu i sfinansowaniu zakupu nieruchomości,
 • szczegółowe sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości,
 • wsparcie w skomplikowanych zagadnieniach prawnych dotyczących przeprowadzanej transakcji,
 • pomoc w zakresie podpisania umowy przedwstępnej,
 • bezpieczeństwo transakcji bowiem pośrednicy są w stanie wykryć potencjalne problemy formalno-prawne
 • asystę przy zawieraniu aktu notarialnego

Na każdym z etapów zawiązanej transakcji zakupu, możemy zdać się na wiedzę i doświadczenie pośrednika w obrocie nieruchomościami. Kompleksowa pomoc agencji nieruchomości pozwoli uniknąć nam licznych potencjalnych problemów.

Oczywiście, możemy dokonać transakcji samodzielnie, ale należy zastanowić się czy już na samo  znalezieniu odpowiedniej oferty nie stracimy zbyt dużo czasu? Podpisując umowę z agencją, nasze ogłoszenie zostaje dołączone do posiadanej przez nią bazy ofert. W konsekwencji, informacja o sprzedaży lub wynajmie znajdzie się w dziesiątkach portali ogłoszeniowych, w krótkim czasie. Agencja dodatkowo przygotowuje profesjonalne opisy ofert, prezentację fotograficzną, coraz częściej tzw. „Wirtualną wizytę”. Przy umowie na wyłączność pośrednicy oferuję jeszcze więcej dodatkowych usług m.in. drukują foldery dla nieruchomości, banery i tablice informacyjne które mogą być umieszczone na obiekcie lub w widocznym i ruchliwym miejscu.

Kiedy pośrednik zajmuje się szukaniem nabywcy nieruchomości, jej właściciel może poświecić się innym zadaniom. Także i druga ze stron, tj. kupujący oszczędza swój czas, kiedy z tysięcy ofert pracownik biura przedstawi te najbardziej odpowiednie i pasujące do preferencji Klienta.
Większość pośredników w obrocie nieruchomościami w naszym kraju uczestniczy w różnego rodzaju projektach sieciowych w ramach których wymienia się informacjami o ofertach z innym pośrednikami. Dzięki temu, pośrednicy nie tylko publikują oferty ale i poszukują kupujących za pośrednictwem innych biur. Zapytaj Twoje biuro nieruchomości czy uczestniczy w sieci ponieważ dzięki temu nie musisz zgłaszać oferty do wielu biur, wystarczy tylko do jednego.

Współpraca z pośrednikiem zwiększa także bezpieczeństwo transakcji. Pośrednicy dokonują weryfikacji stanu prawnego nieruchomości, danych identyfikacyjnych, obciążenia hipotecznego i wielu innych aspektów związanych z ofertą i klientem. W biurze nieruchomości są tylko pewne oferty i pewni nabywcy. Co roku setki ludzi chcąc oszczędzić na niewielkiej prowizji i kupić okazyjnie nieruchomości wikła się w transakcje które niejednokrotnie pozbawiają ich dostępu do zakupionej nieruchomości a w skrajnych przypadkach nawet oszczędności całego życia.

Doświadczenia Klientów korzystających z dobrych biur nieruchomości są podobne:
Chciałem sprzedać swoje mieszkanie. Wszyscy mi mówili że parter, wieżowiec to najgorsza lokalizacja i na pewno będę sprzedawał to wieki że o cenie nie wspomnę. Mój pośrednik poszukał walorów mojego mieszkania i tak przygotował ofertę że sam byłem zaskoczony jak korzystanie położoną mam nieruchomość i jak wiele ciekawych oraz pozytywnych cech ona posiada. Zrobił świetnie zdjęcia i taką wirtualną wizytę na których szczerze mówiąc mieszkanie wyglądało lepiej niż w rzeczywistości. To jednak przyciągnęło wielu oglądających i ku mojemu zaskoczeniu sprzedałem mieszkanie w niespełna 2 miesięce.

Kolejny przykład:
Chcieliśmy z żoną kupić działkę, taką pod budowę domu, najlepiej gdzieś w mieście ale nie w centrum bo wiadomo że tak ceny są astronomiczne. Nie mieliśmy pojęcia ile ważnych rzeczy trzeba sprawdzić i dopasować do naszych potrzeb aby na działce postawić nasz wybrany projekt domu. Nie mieliśmy pojęcia o warunkach energetycznych, wod-kan, wodach gruntowych, rodzaju gleby, warunkach zabudowy i zagospodarowaniu przestrzennemu, znaczeniu sąsiedztwa, planach miasta dot. danego fragmentu osiedla, warunkach drogowych, służebności, obciążeniu hipotecznym, sprawdzeniu tego co jest gruncie, zadrzewieniu, słupach energetycznych i dziesiątkach tematów które mogą mieć potencjalny wpływ na to czy uda nam się tam wybudować i czy da się potem tam mieszkać. Powiem że nie było łatwo, szukaliśmy odpowiedniej działki prawie rok ale udało się, dziś mieszkamy w nowym domu i jest pięknie.

Kim jest i jakie przygotowanie zawodowe posiada pośrednik nieruchomości?

Regulamin pracy pośredników w obrocie nieruchomościami ("agent" to określenie potoczne) jest ustalany na podstawie kilku aktów prawnych, wśród nich istotna ustawa o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 z późniejszymi zmianami. Jedną z ważnych nowelizacji, która weszła w życie 22 września 2004 r., jest zwiększenie wymagań wobec przyszłych pośredników w obrocie nieruchomościami.

Wymaganiem jest, by pośrednik posiadał uprawnienia w postaci licencji pozwalającej wykonywać zawód. Nadanie licencji uwarunkowane jest wynikami egzaminu przeprowadzanego przez Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Od 1 stycznia 2006 r., chcąc przystąpić do egzaminu konieczne jest wyższe wykształcenie i ukończone specjalistyczne studia podyplomowe w zakresie obrotu nieruchomościami. Nie wystarcza już, jak niegdyś, tylko wykształcenie średnie i ukończy specjalny kurs.

Każdy licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami podlega Ustawie o gospodarce nieruchomościami, na podstawie której ma obowiązek ciągłego doskonalenia zawodowego i to według reguł określonych w przepisach wykonawczych.
"Pośrednik w obrocie nieruchomościami jest zobowiązany do stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych." - brzmi Art. 181. ust. 2. Potrzeba nieustannej edukacji specjalistów rynku nieruchomości jest także dyktowana koniecznością stałego doskonalenia zawodowego i wzrastającym poziomem usług wymaganych przez klientów.

Dobrego pośrednika znajdziemy, dzięki ustaleniom czy:

 • jego ofertę można znaleźć na stronie internetowej
 • czy współpracuje z innymi biurami nieruchomości (zapewnia to bogatą bazę danych nieruchomości),
 • należy do dobrego Stowarzyszenia bo daje gwarancję jego rozwoju zawodowego,
 • czy współpracuje z notariuszem, bankiem itp. To ułatwi nam procedury zakupu i sprzedaży,
 • publikuje oferty w portalach ogłoszeniowych i jak wiele ma takich współpracujących portali,
 • koszta z narzędzi informatycznych bo tylko wtedy nie zapomni o mnie i będzie na bieżąco śledził moje sprawy,
 • jak duże ma doświadczenie na rynku, choć tutaj niestety często stare biura mimo dużej wiedzy branżowe nie wykorzystują w pełnym zakresie dostępnych technologii informatycznych i internetowych,
 • jak jest przygotowany do udokumentowania mojej nieruchomości i stworzenia oferty, co mi oferuje, jak przygotuje marketing oferty wszystko to, by pośrednik zapewniał swoim klientom najwyższą jakość usług, by służył merytoryczną rzetelną wiedzą, rzeczową poradą i w bezpieczny profesjonalny sposób realizował transakcje.

Pozostałe tematy